Zpět

Štědrovečerní vzpomínka

     Nevím přesně, kolik mi tenkrát bylo let, ale do školy jsem ještě nechodil, mohlo to být začátkem třicátých let minulého století. Bydleli jsme ve Vysokém Veselí a náš soused, pan Prajz, se k nám přišel pochlubit, že našel šest hřibů s černýma hlavama, kterým jsme říkali smoláci. Bylo to na Štědrý den, tou dobou ten nález byla veliká vzácnost. Všichni se divili a babička litovala, že si o jeden hřib neřekla, že by ho nakrájela do kuby, jednoho z chodů naší štědrovečerní večeře. Dědeček jí chtěl udělat radost a tak se do lesa vypravil, že třeba taky nějaký hřib najde. Nenašel nic, a když marně chodil zimním lesem, uviděl na větvi stromu spící sovu pálenou, a napadlo ho, že ji vezme domů, aby udělal radost dětem (mně a mému bratranci) a pak ji zas do lesa vrátí. Když ji přinesl do tepla kuchyně, sova líně otvírala oči, potom jí zase pomaloučku víčka padala, takže žádná zábava s ní nebyla. Děda ji umístnil pod troubu na kamna, kde babičce kynulo těsto na vánočky. Sova si zobla, a když poznala, že je to dobré, začala vybírat z těsta rozinky. To babičku rozčílilo a poručila dědovi, ať honem tu potvoru vrátí do lesa.
     Děda sovu tedy odnesl a potom už nastaly přípravy na štědrovečerní večeři. Všecko bylo přichystáno, už se jenom čekalo na dědu, až se vrátí. Uběhly dvě hodiny, děda se nevracel. Babička už plakala s pocitem, že se stala vdovou, když po desáté hodině děda celý utrmácený konečně vešel do místnosti a vyprávěl: „Chtěl jsem tu sovu dát na stejné místo, odkud jsem ji vzal, ale to jsem musel jít asi dvacet metrů do lesa, kde byla tma, jako v pytli. Tak jsem jednou rukou šmátral, abych nenarážel do stromů, druhou rukou tiskl sovu k sobě. A potom - lidi! - to byla hrůza - šmátnul jsem někomu do ksichtu!!!! Já se leknul, on se leknul, oba jsme zařvali, sova se mi vyprostila, několikrát křídly plácla chlapa po obličeji. Sova uletěla, ten druhý ječel a pádil pryč, určitě mu až do smrti zůstane záhadou, co ho to ve tmě fackovalo přes hubu. Byl to asi pytlák, oni tam Smrkováci na kraji lesa číhávají na zajíce a bažanty. Taky jsem utíkal, ale v tom rozčilení ne z lesa, ale dovnitř, a vyšel jsem až u Chotělic.“
     Babička dědu dojatě pohladila po vlasech. „Hlavně, že ses nám vrátil, to by byl špatnej Štědrej večír – bez tebe. Tak sedejte ke stolu, snad už není ta rybí polívka úplně studená. Děti – pod stromečkem bude nejlepší dárek – děda !!!.


Zpět